WINNERS 2020

SKIN-BESTOFFEST.jpg
YOURCOLOR-BESTPICTURE.jpg
e14-bestdirectordomestic.jpg
acambodianwinter-bestdirectorinternational.jpg
SKIN-BESTOFFEST

SKIN-BESTOFFEST

YOURCOLOR-BESTPICTURE

YOURCOLOR-BESTPICTURE

e14-bestdirectordomestic

e14-bestdirectordomestic

acambodianwinter-bestdirectorinternational

acambodianwinter-bestdirectorinternational

swindler-bestforeignlanguagefilm

swindler-bestforeignlanguagefilm

GREENFLAKE-firsttimedirector

GREENFLAKE-firsttimedirector

threshold-bestlowbudgetfeature

threshold-bestlowbudgetfeature

thatisall-bestcinematography

thatisall-bestcinematography

tabernacle101-bestediting

tabernacle101-bestediting

takingthefall-bestoriginalscreenplay

takingthefall-bestoriginalscreenplay

yourcolor-bestactordomestic

yourcolor-bestactordomestic

Alienaddiction-bestactorinternational

Alienaddiction-bestactorinternational

threshold-bestperformancefemaldomestic

threshold-bestperformancefemaldomestic

Onenightintehran-bestactressinternational

Onenightintehran-bestactressinternational

yourcolor-bestsupportingactordomestic

yourcolor-bestsupportingactordomestic

depthofpyaar-bestsupportingactorinternational

depthofpyaar-bestsupportingactorinternational

greenflake-bestsupportingactress

greenflake-bestsupportingactress

swindler-bestsupportingactressinternational

swindler-bestsupportingactressinternational

acambodianwinter-risingstaraward

acambodianwinter-risingstaraward

somenight-bestcomedyperformancedomestic

somenight-bestcomedyperformancedomestic

alienaddiction-bestcomedyperformance

alienaddiction-bestcomedyperformance

takingthefall-bestensemblecast

takingthefall-bestensemblecast

Alienaddiction-bestensemblecastinternational

Alienaddiction-bestensemblecastinternational

thehauntedhotel-bestproductiondesign

thehauntedhotel-bestproductiondesign

GREENFLAKE-bestwardrobe

GREENFLAKE-bestwardrobe

thenightsbeforechristmas-bestmakeup

thenightsbeforechristmas-bestmakeup

tabernacle101-bestsounddesign

tabernacle101-bestsounddesign

daytimenightmare-bestspecialeffects

daytimenightmare-bestspecialeffects

daytimenightmare-bestoriginalscore

daytimenightmare-bestoriginalscore

greenflake-bestoriginalsong

greenflake-bestoriginalsong

Asknoquestions-BestDocumentaryfeature

Asknoquestions-BestDocumentaryfeature

SKIN-BESTSHORTFILM

SKIN-BESTSHORTFILM

SKIN-BESTNARRATIVEDOMESTICSHORT

SKIN-BESTNARRATIVEDOMESTICSHORT

november1st-bestnarrativeinternational

november1st-bestnarrativeinternational

Dayie-forgeignlanguageshort

Dayie-forgeignlanguageshort

roberttherobot-microshort

roberttherobot-microshort

terrorfromthelight-bestthriller

terrorfromthelight-bestthriller

ForSale-SuspenseShort

ForSale-SuspenseShort

theycameandleft-scifishort

theycameandleft-scifishort

deusotiosus-fantasyshort

deusotiosus-fantasyshort

socksandrobbers-comedyshort

socksandrobbers-comedyshort

adilemma-romanceshort

adilemma-romanceshort

thespeedoftime-actionadventureshort

thespeedoftime-actionadventureshort

buffaloandtrout-heistshort

buffaloandtrout-heistshort

november1st-bestdramaticshort

november1st-bestdramaticshort

fortuneingold-inspirationalfilmshort

fortuneingold-inspirationalfilmshort

malakout-animatedshortfilm

malakout-animatedshortfilm

niceshoes-musicvideo

niceshoes-musicvideo

artistaobscura-bestcomedyseries

artistaobscura-bestcomedyseries

mrshunterisdead-familyseries

mrshunterisdead-familyseries

thevelvetabstract-experimentalshort

thevelvetabstract-experimentalshort

makingmen-lgbtqshort

makingmen-lgbtqshort

dayie-beststudentshort

dayie-beststudentshort

somethingsafe-bestactordomesticshort

somethingsafe-bestactordomesticshort

sticker-bestactorinternationalshort

sticker-bestactorinternationalshort

5yearsgong-bestactressdomesticshort

5yearsgong-bestactressdomesticshort

ArtistaObscura-comedyperformanceshortfemale

ArtistaObscura-comedyperformanceshortfemale

thespeedoftime-comedyperformanceshort

thespeedoftime-comedyperformanceshort

november1st-bestactressshort

november1st-bestactressshort

november1st-bestsupportingactressinternationalshort

november1st-bestsupportingactressinternationalshort

SKIN-BESTDIRECTORSHORTDOMESTIC

SKIN-BESTDIRECTORSHORTDOMESTIC

november1st-bestdirectorinternationalshort

november1st-bestdirectorinternationalshort

guise-foreignlanguagedirectorshort

guise-foreignlanguagedirectorshort

SKIN-BESTENSEMBLESHORT

SKIN-BESTENSEMBLESHORT

volcanogirls-femaledrivenshort

volcanogirls-femaledrivenshort

dayie-youthtalentshortfilminternational

dayie-youthtalentshortfilminternational

buffaloandtrout-firsttimefilmmakershort

buffaloandtrout-firsttimefilmmakershort

buffaloandtrout-bestfightsceneshort

buffaloandtrout-bestfightsceneshort

makingmen-choreomovementshort

makingmen-choreomovementshort

telltaleheart-bestmusicalshort

telltaleheart-bestmusicalshort

shortcut-cinematographyshort

shortcut-cinematographyshort

Buffaloandtrout-besteditinginashort

Buffaloandtrout-besteditinginashort

artistaobscura-bestcredits

artistaobscura-bestcredits

thespeedoftime-specialeffectsshort

thespeedoftime-specialeffectsshort

deusotiosus-productionshortfilm

deusotiosus-productionshortfilm

Thenightsbeforexmas-bestvillain

Thenightsbeforexmas-bestvillain

FEATURE FILMS AWARDS

 

SKIPTOWN BEST OF FEST

Skin – WINNER

November 1st - HONORABLE MENTION

Your Color - HONORABLE MENTION

 

 

BEST PICTURE

Your Color - WINNER

E. 14 – HONORABLE MENTION

 

 

FIRST TIME DIRECTOR AWARD

Green Flake – Mauli Junior Bonner - WINNER

Your Color (Deine Farbe) – Maria Diane Ventura – HONORABLE MENTION

 

 

BEST DIRECTOR (DOMESTIC)

Rafael Flores – E.14 - WINNER

Stealing Chaplin – Paul Tanter - HONORABLE MENTION

 

 

BEST DIRECTOR (INTERNATIONAL)

Forest Wise – A Cambodian Winter - WINNER

Shae Sterling – Alien Addiction - HONORABLE MENTION

Swindler – Dongwhan Yi - HONORABLE MENTION

 

 

BEST CINEMATOGRAPHY

That is All - WINNER

Daytime Nightmare - HONORABLE MENTION

Green Flake - HONORABLE MENTION

 

 

BEST EDITING

Tabernacle 101 - WINNER

Your Color - HONORABLE MENTION

Daytime Nightmare - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SOUND DESIGN

Tabernacle 101 - WINNER

The Haunted Hotel - HONORABLE MENTION

Alien Addiction - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ORIGINAL SCORE

Daytime Nightmare - WINNER

A Cambodian Winter - HONORABLE MENTION

Green Flake - HONORABLE MENTION

 

BEST ORIGINAL SONG

“Invincible” – “Green Flake” - WINNER

“Cyclone” – “Daytime Nightmare” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST WARDROBE

Green Flake - WINNER

The Haunted Hotel - HONORABLE MENTION

 

 

BEST MAKEUP DESIGN

The Nights Before Christams - WINNER

Tabernacle 101 - HONORABLE MENTION

 

 

BEST PRODUCTION DESIGN

The Haunted Hotel - WINNER

Alien Addiction - HONORABLE MENTION

 Green Flake - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SPECIAL EFFECTS

Daytime Nightmare - WINNER

Tabernacle 101 - HONORABLE MENTION

The Haunted Hotel - HONORABLE MENTION

 

 

BEST PERFORMANCE BY A LEADING MALE (DOMESTIC)

Nyamandi Adrian as Albert “Your Color”  - WINNER

Yahosh Bonner as Green Flake “Green Flake” - HONORABLE MENTION

Munro Chambers as Tyler “Taking The Fall”  - HONORABLE MENTION

Simon Philips as Santa “The Nights Before Christmas”  - HONORABLE MENTION

 

 

BEST PERFORMANCE BY A LEADING MALE (INTERNATIONAL)

Jimi Jackson as Riko “Alien Addiction” - WINNER

Yoo Hyun Jun as Do-jin "Swindler" - HONORABLE MENTION

Joel Ballanger as Ryan “That is All” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST PERFORMANCE BY A LEADING FEMALE (DOMESTIC)

Madison West as Virginia “Threshold” - WINNER

 

 

BEST PERFORMANCE BY A LEADING FEMALE (INTERNATIONAL)

Mina Vahid as Leyla “One Night in Tehran” - WINNER

Katrina Grey as Lucy “Daytime Nightmare” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUPPORTING ACTOR (DOMESTIC)

Jannik Schumann as Karl “Your Color” - WINNER

Doug Phillips as Terry “Stealing Chaplin”  - HONORABLE MENTION

Roland Buck III as Justin “Taking the Fall” - HONORABLE MENTION

Evan Joelle as Terell “E. 14” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUPPORTING ACTOR (INTERNATIONAL)

Kamal Nandi as Gajendra Munshi "Depth of Pyaar" - WINNER

Harry Summerfield as Rabbit “Alien Addiction” - HONORABLE MENTION

Hugh Fraser as Tim “The Haunted Hotel” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUPPORTING ACTRESS (DOMESTIC)

Clotile Farkas as Biddy Mason “Green Flake” - WINNER

Sayla De Geode as Mrs. Claus “The Nights Before Christmas” - HONORABLE MENTION

Netta Brooks as Liberty Washington “E. 14” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUPPORTING ACTRESS (INTERNATIONAL)

Lee Gyu Jeong as Yoon Hee “Swindler” - WINNER

Mel Winning as Mrs. Jones “The Haunted Hotel” - HONORABLE MENTION

Elly Hiraani Clapin as Sarah “Tabernacle 101” - HONORABLE MENTION

 JoJo Waaka as Jacinta “Alien Addiction” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ENSEMBLE CAST IN A FEATURE (DOMESTIC)

Taking the Fall - WINNER

E. 14 - HONORABLE MENTION

Sexual Animals - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ENSEMBLE CAST IN A FEATURE (INTERNATIONAL)

Alien Addiction - WINNER

The Haunted Hotel - HONORABLE MENTION

 

 

RISING STAR AWARD (FOR CHILD ACTOR)

Pim Chan - A Cambodian Winter - WINNER

Akshay Asopa – Depth of Pyaar - HONORABLE MENTION

 

 

BEST COMEDY PERFORMANCE (DOMESTIC)

Jacob Ben-Shmuel as “Charlie” Some Night - WINNER

Spencer Perrenoud as Bill “Sexual Animals” - HONORABLE MENTION

 

 

BEST COMEDY PERFORMANCE (INTERNATIONAL)

Jimi Jackson as Riko “Alien Addiction” - WINNER

Yoo Hyung Jun as Do-jin “Swindler” - HONORABLE MENTION

Miles Jovian as “Bob” The Haunted Hotel - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Taking the Fall - WINNER

That Is All - HONORABLE MENTION

Your Color - HONORABLE MENTION

E.14 - HONORABLE MENTION

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Swindler - WINNER

Your Color - HONORABLE MENTION

One Night in Tehran - HONORABLE MENTION

A Cambodian Winter - HONORABLE MENTION

 

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Ask No Questions - WINNER

Talking to the Wind  - HONORABLE MENTION

 

LOW BUDGET FEATURE

Threshold- WINNER

SHORT FILM AWARDS

*highlighted awards have not been designed or added to the above album yet

 

 

BEST SHORT FILM

SKIN – WINNER

 

 

BEST NARRATIVE (DOMESTIC / US)

Skin - WINNER

They Came and Left - HONORABLE MENTION

Sin Cielo - HONORABLE MENTION

 

 

BEST NARRATIVE (INTERNATIONAL)

November 1st (UK) - WINNER

Da Yie – Ghana  - HONORABLE MENTION

Sticker – Macedonia - HONORABLE MENTION

 

 

BEST FOREIGN LANGUAGE SHORT
Da Yie – Ghana - WINNER

Sticker – Macedonia - HONORABLE MENTION

Henet Ward – Egypt - HONORABLE MENTION

Sin Cielo - HONORABLE MENTION

 

 

BEST MICROSHORT

Robert the Robot - WINNER

Village of the Gramned - HONORABLE MENTION

 

 

BEST HORROR / THRILLER 

Terror From the Light  - WINNER

Stop invasion! - HONORABLE MENTION

DeadMe - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUSPENSE

For Sale  - WINNER

Unsealed Prophit - HONORABLE MENTION

The Dark Web - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SCI FI

They Came and Left - WINNER

Shortcut - HONORABLE MENTION

 

 

BEST FANTASY

Deus Otiosus (The Idle God) - WINNER

The Speed of Time - HONORABLE MENTION

 

 

BEST COMEDY

The Speed of Time - WINNER

Holy Hell: or: a profound Tale of Evil and Wickedness - HONORABLE MENTION

I Love you Moocho - HONORABLE MENTION

Socks and Robbers - HONORABLE MENTION

The Greatest Horror Film Ever Made - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ROMANCE

A Dilemma - WINNER

Grabadora Sound - HONORABLE MENTION

 


BEST ACTION / ADVENTURE

The Speed of Time  - WINNER

Socks and Robbers 

The Ferals

 

 

BEST HEIST FILM

Buffalo & Trout  - WINNER

 

 

BEST DRAMA

November 1st - WINNER

5 Years Gone - HONORABLE MENTION

Skin - HONORABLE MENTION

 

 

BEST INSPIRATIONAL

Fortune in Gold - WINNER

A place less cold - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ANIMATED SHORT

Malakout - WINNER

The Velvet Abstract - HONORABLE MENTION

 

 

 

BEST DOCUMENTARY SHORT

Jocelyn’s Story - WINNER

Cell 364 - HONORABLE MENTION

 

  

BEST MUSIC VIDEO

Nice Shoes - WINNER

Perfect Storm  - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SERIES

Artista Obscura - WINNER

Thumb Runner - HONORABLE MENTION

 

 

BEST FAMILY SERIES

Mrs. Hunter is Dead - WINNER

 

 

BEST EXPERIMENTAL

The Velvet Abstract - WINNER

1 Minute to Midnight - HONORABLE MENTION

 

 

BEST AVANTGARDE

1 minute to midnight - WINNER

 

BEST LGBTQIA+ FILM

Making Men - WINNER

Rent’s Due - HONORABLE MENTION

  

 

BEST STUDENT SHORT FILM

Da Yie - WINNER

Eve Before the Funeral - HONORABLE MENTION

 

BEST ACTOR IN A SHORT FILM (DOMESTIC / US)

Something Safe - Eric Urbiztondo - WINNER

Skin – Jonathan Tucker - HONORABLE MENTION

The Speed of Time – John Hennigan - HONORABLE MENTION

 

 

BEST ACTOR IN A SHORT FILM (FOREIGN / NON US)

Sticker – Sashko Kocev - WINNER

Da Yie – Goua Robert Grovogui - HONORABLE MENTION

Inhale – Mehrdad Bakhshki - HONORABLE MENTION

 


BEST SUPPORTING ACTOR IN A SHORT FILM (INTERNATIONAL)

Deus Otiosus (The Idle God) – Christopher Fairbank – WINNER

 

 

BEST ACTRESS IN A SHORT FILM (DOMESTIC / US)

5 years gone – Aly Trasher - WINNER

They Came and Left – Renee Lawless - HONORABLE MENTION

Buffalo & Trout – Brooke Coleman - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A SHORT FILM (DOMESTIC / US)

Skin – Danielle Macdonald – WINNER

 

 

BEST COMEDY PERFORMANCE FEMALE

Artista Obscura – Betsy Sodaro – WINNER

 

 

BEST COMEDY PERFORMANCE MALE

The Speed of Time – John Hennigan – WINNER

 

 

BEST ACTRESS IN A SHORT FILM (INTERNATIONAL)

November 1st – Lindsay Duncan - WINNER

Guise – Faezeh Bakhtiar - HONORABLE MENTION

 

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A SHORT FILM (INTERNATIONAL)

November 1st – Sophia Myles - WINNER

A Dilemma - Sheng Yitong - HONORABLE MENTION

STOP INVASION! – Ludovica Di Donato - HONORABLE MENTION

Inhale – Neda Asadi - HONORABLE MENTION

 

 

DIRECTOR SHORT FILM (USA)

Skin – Guy Nattiv – WINNER 

They Came and Left – Franklin Fuentes - HONORABLE MENTION

The Speed of Time – William J. Stribling - HONORABLE MENTION

Buffalo & Trout – Presley Paras - HONORABLE MENTION

 

 

DIRECTOR SHORT FILM (INTERNATIONAL)

November 1st – Charlie Manton - WINNER

Deus Otiosus (The Idle God) – Mat Braddy - HONORABLE MENTION

 

 

FOREIGN LANGUAGE DIRECTOR

GUISE – Ali Jalali - WINNER

Sticker – Georgi M. Unkovski - HONORABLE MENTION

Da Yie – Anthony Nti - HONORABLE MENTION

 

 

ENSEMBLE CAST SHORT FILM

Skin - WINNER

Artista Obscura - HONORABLE MENTION

 

 

FEMALE DRIVEN SHORT FILM

Volcano Girls - WINNER

Buffalo & Trout - HONORABLE MENTION

 

BEST YOUTH TALENT IN A SHORT FILM

Da Yie - WINNER

Skin - HONORABLE MENTION

Control - HONORABLE MENTION

 

 

FIRST TIME FILMMAKER FOR A SHORT FILM

Buffalo & Trout – Presley Paras - WINNER

Deus Otiosus (The Idle God) – Mat Braddy - HONORABLE MENTION

Relentless – Dasani Nunez - HONORABLE MENTION

 

 

YOUTH FILM AWARD

Dasani Nunez for outstanding achievement – Relentless - WINNER

SPECIAL CATEGORIES

BEST FIGHT SCENE

Buffalo and Trout

 

BEST COSTUME DESIGN SHORT FILM

Deus Otiosus

BEST CHOREOGRAPHY 

Making Men

BEST MAKEUP DESIGN SHORT FILM

Deus Otiosus

 

BEST KISS

That is All

Alien Addiction

 

POWERFUL STATEMENT IN A FILM

Sin Cielo

 

BEST PLOT TWIST

Little Treasures

 

BEST MUSICAL PERFORMANCE

The Tell-Tale Heart

BEST POSTER

Threshold
 

BEST CINEMATOGRAPHY SHORT FILM

Shortcut

 

BEST EDITING SHORT FILM

Buffalo and Trout

BEST CREDITS SEQUENCE

Artista Obscura

 

BEST SPECIAL EFFECTS SHORT FILM

Deus Otiosus

The Speed of Time

 

PRODUCTION DESIGN

Deus Otiosus

 

HERO OF THE FEST

The speed of time

 

Villain of the fest

The nights before xmas